Vorbitori

Deschiderea Congresului Educatiei

  • Remus Pricopie
    Ministrul Educatiei Nationale
  • Mihnea Cosmin Costoiu
    Ministru delegat pentru Invatamant Superior, Cercetare Stiintifica si Dezvoltare Tehnologica
  • Liviu Maior
    Ministrul Educatiei (1992-1996)
  • Ecaterina Andronescu
    Presedinte Comisia pentru invatamant, stiinta, tineret si sport, Senatul Romaniei
  • Angel Tilvar
    Presedinte Comisia pentru invatamant, stiinta, tineret si sport, Camera Deputatilor
  • Ionel Haiduc
    Presedinte Academia Romana
  • Reijo Aholainen
    Consilier in educatie, Ministerul Educatiei si Culturii, Finlanda

SP1: Educatia - instrument cheie pentru prevenirea excluziunii sociale

SP1B: Invatamant in limbile minoritatilor nationale

  • Florin Fleican
    Inspector pentru scolarizarea rromilor
  • Gheorghe Sarau
    Prof.univ.dr. Universitatea din Bucuresti
  • András György Király
    Secretar de stat in Ministerul Educatiei Nationale (Invatamant in Limbile Minoritatilor)
  • Domokos Szőcs
    Director general, Directia Generala Invatamant in Limbile Minoritatilor
  • Irma Keresztély
    Inspector general, Inspectoratul Scolar al judetului Covasna
  • Cristina Popa
    Director Colegiul German Goethe
  • László Varga
    Director Liceul Teoretic „Márton Áron” Miercurea-Ciuc
  • Botond Burus
    Director Casa Corpului Didactic Miercurea-Ciuc
  • Stefan Bálint
    Director al Liceului Teoretic Bolyai Farkas, Targu Mures
  • Pavel Huszarik
    Director cu delegatie Grup Scolar „Jozef Gregor Tajovsky” Arad
  • Éva Nagy
    Director de cabinet, Cabinet Secretar de Stat Invatamant in limbile minoritatilor nationale, Ministerul Educatiei Nationale

SP2: Dezvoltare profesionala si evolutie in cariera didactica

SP3: Imbunatatirea calitatii educatiei si formarii profesionale prin retele parteneriale

SP4: Rolul parteneriatului scoala - intreprindere in imbunatatirea formarii profesionale initiale

SP4B: Invatamantul superior romanesc in context european

SP5: Baze de date in invatamantul superior

  • Daniel Bőjte
    Consilier IT, Ministerul Educatiei Nationale
  • Gabriel Leahu
    Secretar General, Ministerul Educatiei Nationale
  • Pavel Nastase
    Rector al Academiei de Studii Economice din Bucuresti
  • Gabriela Jitaru
    Director Directia Finantare si Evaluare Institutionala, Unitatea Executiva pentru Finantarea Invatamantului Superior, a Cercetarii, Dezvoltarii si Inovarii
  • Cezar Haj
    Expert in politici publice, Unitatea Executiva pentru Finantarea Invatamantului Superior, a Cercetarii, Dezvoltarii si Inovarii
  • Marilena Din
    Consilier, Directia Generala Invatamant Superior, Ministerul Educatiei Nationale
  • Flavia Preda
    Coordonator al Departamentului de Gestiune Previzionala din cadrul proiectului Managementul corelarii sistemului de invatamant cu piata muncii
  • Decebal Popescu
    Consilier Ministru, Ministerul pentru Societatea Informationala

SP6: Curriculumul pentru clasa pregatitoare: de la proiect la implementare

SP7: Parteneriate scolare europene. Exemple de succes - eTwinning

SP8: Bune practici in imbunatatirea calitatii educatiei si formarii profesionale la nivelul unitatilor scolare

SP9: Bune practici in dezvoltarea parteneriatului dintre scoala si mediul economic

SP10: Internationalizarea Invatamantului Superior Romanesc (Mobilitati; Proiecte, Parteneriate Internationale)

  • Tiberiu Apostol
    Prof.univ.dr. Universitatea "Politehnica" din Bucuresti
  • Antonela Toma
    Consilier Directia Generala Invatamant Superior, Ministerul Educatiei Nationale
  • Adrian Badea
    Prof.univ.dr. Universitatea Politehnica din Bucuresti
  • Monica Calota
  • Luminita Nicolescu
    Prof.univ.dr. Academia de Studii Economice din Bucuresti
  • Mihai Korka
    Prof.univ.dr. Academia de Studii Economice
  • Ligia Deca
    Expert in politici publice, Unitatea Executiva pentru Finantarea Invatamantului Superior, a Cercetarii, Dezvoltarii si Inovarii

Plen 2: Calitate, finantare si Cadrul Calificarilor

  • Radu Mircea Damian
    Director al Departamentului de Evaluare Externa a Calitatii - Agentia Romana de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Superior
  • Constantin-Serban Iosifescu
    Presedinte al Agentiei Romane de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Preuniversitar
  • Ioan Vasile Abrudan
    Rector al Universitatii "Transilvania" din Brasov
  • Seila Abdulamit
    Secretar general adjunct Uniunea Nationala a Studentilor din Romania
  • Delia Gologan
    Secretar General Alianta Nationala a Organizatiilor Studentesti din Romania
  • Nicolae Postavaru
    Director General Adjunct, Autoritatea Nationala pentru Calificari

SP11: Educatia non-formala - componenta fundamentala a sistemului de invatamant

SP12: Invatarea pe Tot Parcursul Vietii (LLL) - o prioritate a politicilor educationale din Romania

  • Valentin Sorin Popescu
    Ministerul Educatiei Nationale
  • Dumitru Miron
    Prof.univ.dr. Academia de Studii Economice Bucuresti
  • Robert Florin Florea
    Coordonator Centrul Municipiului Bucuresti de Asistenta Psihopedagogica
  • Eugenia Popescu
    Director/Consilier, Directia Formare si Dezvoltare Resurse Umane, Directia Formarea Continua a Personalului Didactic, Ministerul Educatiei Nationale
  • Ion Hohan
    Reprezentant Uniunea Generala a Industriasilor din Romania 1903

SP12B: Succesul in scoala si dincolo de portile ei - metode si tehnici de consiliere si orientare a elevilor

  • Marcela Calineci
    Centrul Municipiului Bucuresti de Resurse si Asistenta Educationala
  • Magda Balica
    Cercetator Stiintific Principal III, Secretar Stiintific Institutul de Stiinte ale Educatiei
  • Diamanta Bulai
    Inspector General Adjunct, Inspectoratul Scolar Judetean Galati
  • Maria Pavelescu
    Coordonator CJAP, Centrul Judetean de Resurse si de Asistenta Educationala Suceava
  • Manuela Vlasie
    Director Centrul Judetean de Resurse si de Asistenta Educationala Iasi
  • Simina Hint
    Director Centrul Judetean de Resurse si de Asistenta Educationala Bihor
  • Irina Ermolaev
    Director Centrul Judetean de Resurse si de Asistenta Educationala Constanta
  • Robert Florin Florea
    Coordonator Centrul Municipiului Bucuresti de Asistenta Psihopedagogica
  • Speranta Lavinia Tibu
    Cercetator Stiintific Principal III, Sef Laborator Consiliere si Management Educational

SP13: Promovarea inovatiei in formarea profesionala initiala

  • Elizabeth Watters
    Specialist principal in politici specifice VET, European Training Foundation
  • Dana Carmen Stroie
    Sef serviciu programe de formare si asigurarea calitatii, Centrul National de Dezvoltare a Învatamantului Profesional si Tehnic

SP14: Conectivitatea intre invatamantul liceal si superior agricol/tehnic si prioritatile economice ale Romaniei (oportunitati, piata fortei de munca, provocari)

  • Ioan Vasile Abrudan
    Rector al Universitatii "Transilvania" din Brasov
  • Vasilica Stan
    Prorector al Universitatii de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti
  • Vasilica Ciuca
    Director general, Institutul National de Cercetare Stiintifica in domeniul Muncii si Protectiei Sociale - INCSMPS Bucuresti
  • Daniel Valer Breaz
    Rector al Universitatii “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia
  • Ioan Has
    Profesor USAMV Cluj-Napoca, Vicepresedinte al Senatului
  • Vasile Popescu
    Director al Liceului Agroindustrial Fundulea
  • Felicia Muresanu
    Secretar Stiintific al Statiunii de Cercetare Dezvoltare Agricola Turda, jud.Cluj
  • Ioan Dumitrache
    Prof.dr.ing. Universitatea Politehnica din Bucuresti

SP15: Conectivitatea intre invatamantul liceal si superior medical/pedagogic si prioritatile economice ale Romaniei (oportunitati, piata fortei de munca, provocari)

  • Ioan Stefan Florian
    Presedintele Senatului Universitatii de Medicina si Farmacie “Iuliu Hatieganu“ Cluj-Napoca
  • Marius Raica
    Rector al Universitatii de Medicina si Farmacie „Victor Babes” Timisoara
  • Florian Popa
    Prof.univ.dr. Universitatea de Medicina si Farmacie ,,Carol Davila” Bucuresti
  • Leonard Azamfirei
    Rector al Universitatii de Medicina si Farmacie Tirgu Mures
  • Elena Vlad
    Profesor Matematica, Colegiul National I.C. Bratianu
  • Elena Pahontu
    Sef lucrari doctor, Universitatea de Medicina si Farmacie „Carol Davila”, Facultatea de Farmacie

SP16: Evaluarea in educatie: Evaluari internationale - PISA, TIMSS, PIRLS; Evaluarea la finalul clasei pregatitoare; Evaluarea la finalul clasei a II-a; Evaluarea la finalul clasei a IV-a; Evaluarea la finalul clasei a VI-a

  • Vasile Molan
    Conf. univ. dr. Universitatea din Bucuresti
  • Gabriela Noveanu
    Cercetator stiintific - Institutul de Stiinte ale Educatiei, Laboratorul Curriculum
  • Roxana Mihail
    Sef serviciu Evaluari Nationale si Internationale - Centrul National de Evaluare si Examinare
  • Marin Manolescu
    Prof.univ.dr. Universitatea din Bucuresti
  • Toader Palasan
    Decan al Facultatii de Psihologie si Stiintele Educatiei, Universitatea
  • Ioan Neacsu
    Prodecan al Facultatii de Psihologie si Stiintele Educatiei, Universitatea Bucuresti
  • Constantin Cucos
    Prof.univ.dr. Universitatea "Al.I. Cuza" Iasi
  • Florin Frumos
    Lect.univ.dr. Universitatea "Al. I. Cuza", Iasi
  • Silviu Cristian Mirescu
    Director al Centrului National de Evaluare si Examinare

SP17: Bacalaureat: Bacalaureat transdisciplinar - proces si perspectiva; Analiza rezultatelor elevilor la Bacalaureat - istoric si actualitate; Bacalaureat transdisciplinar - proces si perspectiva; Importanta platformelor de e-learning si a bazelor de date in gestionarea examenelor nationale; Bacalaureat - poarta/cale de acces catre mediul universitar

SP18: Promovarea inovatiei in formarea profesionala initiala

  • Brigitte Hertlein Puchta
    Coordonator strategic pentru Strategia Dunarii, Academia de Stat din Esslingen, Baden-Wurtemberg, Germania
  • Elena Beatrice Cerkez
    Inspector de specialitate organizare si monitorizare programe de formare, Centrul National de Dezvoltare a Invatamantului Profesional si Tehnic

SP19: Angajamentele si rolul Romaniei in Procesul Bologna - oportunitati si directii viitoare (invatamant superior)

  • Liviu Matei
    Prof.univ.dr. Central European University
  • Radu Mircea Damian
    Director al Departamentului de Evaluare Externa a Calitatii - Agentia Romana de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Superior
  • Mihai Korka
    Prof.univ.dr. Academia de Studii Economice
  • Ligia Deca
    Expert politici publice, Unitatea Executiva pentru Finantarea Invatamantului Superior, a Cercetarii, Dezvoltarii si Inovarii

SP20: Dreptul la educatie, Constitutia si educatia

  • Dan Claudiu Danisor
    Rector al Universitatii din Craiova
  • Tudorel Toader
    Judecator, Curtea Constitutionala a Romaniei; Decan al Facultatii de Drept, Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi
  • Mihaela Pruna
    Decan al Facultatii de Drept, Universitatea Romano-Americana
  • Cristian Clipa
    Conf.univ.dr. Facultatea de Drept si Stiinte Administrative, Universitatea de Vest din Timisoara
  • Cristian Pirvulescu
    Presedinte Asociatia "Pro Democratia"

SP21: Educatie artistica si creativitate

Plen 3: Fonduri structurale dedicate educatiei si formarii profesionale - Programare pentru perioada 2014-2020: Imbunatatirea capitalului uman - Investitii in educatie, competente si invatare pe tot parcursul vietii

  • Gigel Paraschiv
    Secretar de Stat, Ministerul Educatiei Nationale
  • Philippe Hatt
    Sef Unitate in cadrul Directiei Generale Ocuparea Fortei de Munca, Afaceri Sociale si Incluziune, Comisia Europeana
  • Magda Balica
    Cercetator Stiintific Principal III, Secretar Stiintific, Institutul de Stiinte ale Educatiei
  • Ciprian Fartusnic
    Cercetator Stiintific Principal III, Sef Laborator Politici Educationale, Institutul de Stiinte ale Educatiei
  • Mihaela Toader
    Director, Unitatea de Analiza, Programare si Evaluare, Ministerul Fondurilor Europene

Plen 4: Concluzii. Inchiderea evenimentului

  • Remus Pricopie
    Ministrul Educatiei Nationale
  • Mihnea Costoiu
    Ministru delegat pentru Invatamant Superior, Cercetare Stiintifica si Dezvoltare Tehnologica
  • Madlen Serban
    Director General European Training Foundation